Întrebări de început

E firesc să ai întrebări, mai ales la început. Mai jos sunt cele pe care le-am întâlnit cel mai des:

E o întâlnire de clarificare: context de viață, ce te aduce, ce ai încercat, ce ți-ai dori să se schimbe.

Ședința durează, de regulă, până la 50 de minute.

Nu. Uneori oamenii nu reușesc să pună prea ușor în cuvinte exact cum și-ar dori. E bine oricum, începem cu ce vine. Mai ghidez și întreb eu, construim împreună firul.

Nu e o probă și nu e un interogatoriu. Ritmul e important. Spui cât poți, cât are sens pentru tine, iar restul se așază pe parcurs, natural, firesc.

Da, în limitele eticii profesionale și ale legii. Confidențialitatea actului psihologic este obligație legală, iar regula este că nu divulg informații fără acordul tău. Există însă limite ale confidențialității: situații prevăzute de lege (de ex. anumite obligații legale/ decizii judecătorești/ urgențe cu pericol iminent). Discutăm aceste limite clar, de la început.

Psihoterapia este un proces. S-a arătat că funcționează cel mai bine dacă ne vedem cu o frecvență de o dată pe săptămână. Este recomandată această cadență. În felul acesta, nu trece prea mult timp astfel încât să te deconectezi de la proces, dar nici prea puțin, astfel încât să nu apuci să pui în practică sau să observi vreun aspect.

Pentru cei mai mulți oameni, da. Dacă ai un spațiu cât de cât privat și o conexiune bună. S-a arătat că diferențele între psihoterapia față în față și cea online sunt nesemnificative statistic.

Depinde de obiectiv și ritm. Uneori e un proces mai scurt, de câteva luni, iar alteori un demers mai amplu. Ca regulă generală, ceea ce s-a format în ani mulți (automatisme, pattern-uri), este nerealist că se va schimba în câteva întâlniri. Stabilim împreună repere realiste și reevaluăm pe parcurs.

Teme nu, sau nu neapărat. Uneori „tema” e doar să observi: cum reacționezi, ce simți în corp, ce se repetă. Alteori, dacă e potrivit, propun exerciții scurte pe care le putem face înainte în cabinet și ar fi minunat dacă le-ai include în viața ta.

E important să dezvoltăm împreună o relație bună. Ea poate fi un indicator pentru un proces bun. După câteva ședințe, de obicei se simte. Caută semne simple: te simți în siguranță, înțeles(asă), ai claritate, simți că ritmul e potrivit. Pe scurt, ar fi minunat dacă te-ai simți în largul tău în ședință și dacă ai simți beneficii mărunte chiar și după câteva sesiuni.

Bineînțeles. Și chiar merită vorbit despre asta de la început: ce a fost dificil, ce ți-a lipsit, ce ai vrea diferit. Uneori, „repararea” experienței relaționale e parte importantă din recuperare. Pe de altă parte: dacă nu ai reușit cu un tratament medical sau cu un medic, mai bine rămâi bolnav?

Da. Cum tu decizi când începi, tot tu știi când îți este bine sau când ai obținut suficient. Este totuși de dorit o ședință de încheire.

Nu. Psihoterapia în sine este un serviciu diferit de serviciile de urgență. Ea este mai potrivită pentru după ce situația s-a desfășurat. Pt urgențe, sună la 112. În același timp, există conceptul de intervenție psihologică de criză, care se întâmplă la câteva ore/ zile după un eveniment cu potențial traumatic. Există astfel de cursuri, am parcurs și eu unele de acest gen; sunt totuși abordări diferite.

Se întâmplă uneori, e normal. Dacă întârzii, e bine să știi că timpul ședinței nu se poate prelungi. Ea se va termina atunci când trec cel mult 50 de minute de când ar fi trebuit să înceapă.

Timpul este o resursă importantă pentru toți oamenii. Ca să îl respectăm fiecare pe al celuilalt, aș vrea să ne anunțăm din timp atunci când știm că nu vom ajunge la programare. Politica exactă (interval, condiții) o stabilim de la început; ea va fi însă, în jurul acestei idei – anulare gratuită: cu 24 de ore înainte. 

Dacă ai o întrebare care nu e aici, trimite-mi un mesaj. E mai ușor să începi când ai un cadru clar.