Despre mine

Hai să facem cunoștință! 🙂

Mânat de căutarea curioasă de răspunsuri, de dorința de a fi de un folos semnificativ altui om și inspirat de profesorii și formatorii mei, mă aflu astăzi pe complexul, dar minunatul drum al psihoterapiei.

Cred că, deseori, prin ceea ce fac pentru oamenii cu care colaborez în cabinet, sprijin recuperarea și contribui la procesul de recuperare după rănile emoționale și sufletești lăsate de greutățile vieții.

Găsesc psihoterapia ca fiind acea ramură a psihologiei care îmbină într-un mod unic — personalizat și creativ — știința, cunoașterea, buna relaționare dintre oameni, dar și curentele și tehnicile, cu credințele și funcționarea fiecăruia, pentru a croi procesul terapeutic potrivit omului din fața mea.

Așa încât, după absolvirea Facultății de Psihologie din cadrul Universității „Ovidius” din Constanța, am ales tocmai acest domeniu de specializare, în care lucrez încă din 2009. Am urmat după facultate un program de masterat în Psihoterapie Cognitiv-Comportamentală, iar de mulți ani deja, mi-am încheiat și studiile doctorale.

Spicuind din formarea mea profesională:

  • Psihoterapie Cognitiv-Comportamentală (masterat)
  • Psihoterapie Ericksoniană (relaxare și hipnoză clinică)
  • Psihoterapii scurte, colaborative, orientate pe resurse și soluții
  • Interviul Motivațional (tehnici și intervenții)
  • IoPT – Identity-oriented Psychotrauma Therapy (Metoda/Constelația Intenției)
  • Psihoterapia Integrativă a Traumei
  • EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)

Sunt mulți ani de când am luat contact cu psihotraumatologia și cu informațiile detaliate despre traumă. Am văzut atunci magnitudinea importanței relaționării timpurii a omului cu persoanele dragi, a rănirii nevoilor de relație și, deci, a consecințelor funcționării adultului cu aceste nevoi rănite pe parcursul vieții sale. Aș spune că este acum zona principală de lucru și intervenție în cabinet, dar și cea mai îndrăgită.

Perspectiva psihotraumatologică m-a condus să văd acum persoana ca fiind perfect funcțională, plină de capacități și resurse pe care și le poate folosi fluid — dar mai ales capabilă de autoreglare, dacă are răbdare și disponibilitate de lucru cu traumele ei. Iar eu sunt aici să creez cadrul optim și potrivit pentru asta: să te însoțesc și să te asist colaborativ, în siguranță, ca partener egal, pe drumul tău.

Cred în formarea continuă, în evoluție, dezvoltare și învățare permanentă. Sunt membru în Colegiul Psihologilor din România (CPR), în Institutul pentru Studiul și Tratamentul Traumei (ISTT) și membru EMDR România.

Prefer lucrul față în față, în Craiova. Fac însă și sesiuni (exclusiv) online pentru românii din diaspora sau pentru persoane din alte localități.

În timpul liber, totuși, sunt amator — și pe alocuri practicant serios — de sporturi, călătorii, motociclism, muzică și drumeții montane.